SON DAKİKA

61Medya Trabzon Haberleri Trabzondan Haberler Trabzonspor Haberleri

Türkiye’de deprem riski olan bölgeler nerelerdir? Türkiye fay hattı haritası…

Türkiye’de deprem riski olan bölgeler nerelerdir? Türkiye fay hattı haritası…
Bu haber 31 Ekim 2020 - 15:16 'de eklendi ve kez görüntülendi.
Sosyal Medya'da Paylaş

“Yer kürede oluşan hareketlerin ve sıkışmaların neticesinde depremler oluşmaktadır. Türkiye, hala aktif ve tehlikeli olan fay hatları üzerinde yar aldığından depremlerin sıklıkla yaşandığı bir ülkedir. Peki Türkiye’de deprem riskinin en çok olduğu şehirler hangileridir? İşte Türkiye fay hatlarının haritası…”

Depremler, yer kabuğunda farklı nedenlere bağlı olarak yaşanan sarsıntılar merkezden başlayarak çevreye dalgalara halinde yayılmaktadır. Depremler, yeryüzündeki levhaların birbirleriyle sürtüşmesi ve hareket etmesi ile oluşmaktadır. Sarsıntının büyüklüğüne göre tahribat ve yıkıma neden olmaktadır. Depremler, tektonik, volkanik, çöküntü ve tsunami olmak üzere farklı başlıklarda incelenmektedir.

DEPREM NEDİR? 

En genel tanımıyla yer altında meydana gelen hareketlenmeler sonucu yer yüzünde dalgalanmalar halinde oluşan sarsıntılara deprem denir. Levhaların hareket gücüne göre etkisi farklı farklı görülen depremler can ve mal kayıplarına neden olabilen doğa olaylarıdır. Yer kabuğunu meydana getiren levhaların sıkışması ve çarpışması sonucu oluşan depremler farklı tiplerde görülmektedir. Ülkemizde yaygın olarak görülen ve en tehlikeli olan deprem türü tektonik depremlerdir. Levhaların hareket etmesi ve sıkışmasıyla oluşan depremler tüm dünyada görülen depremlerin %90’ını oluşturmaktadır.

Türkiye'de deprem riski olan bölgeler nerelerdir? Türkiye fay hattı haritası...

TÜRKİYE’NİN DEPREM HARİTASI

Kıtasal hareketliliğin fazla olduğu Anadolu’da levhalardaki hareketlilikten dolayı çok fazla deprem görülmektedir. Türkiye’de Kuzey Anadolu Fay Hattı, Doğu Anadolu Fay Hattı ve Batı Anadolu Fay Hattı olmak üzere 3 büyük fay hattı bulunmaktadır. Bu fay hatlarına bağlı olarak daha küçük çaplı fay hatları olduğundan Anadolu’nun birçok yerinde depremlere neden olmaktadır. Ülkemizdeki en aktif ve tehlikeli olan fay hattı Kuzey Anadolu Fay Hattı olarak görülse bile en aktif olanı Batı Anadolu Fay Hattı’dır.

1- Batı Anadolu Fay Hattı: Batı Anadolu Deprem Kuşağı olarak da anılan fay hattı, batıdan doğuya uzanarak ilerleyen ve kuzeyden güneye sıra sıra dizilmiş fay hattıdır. Batı Anadolu Fay Hattına bağlı olan 9 fay hattı bulunmaktadır ve şöyledir:

– Fethiye-Burdur Fayı
– Gökova grabeni
– Cumalı, Yakköy Çayı
– Büyük Menderes Grabeni
– Yavamsu Fayı
– Küçük Menderes Fayı
– Gediz Grabeni
– Simav Grabeni
– Eskişehir Fayı

2- Kuzey Anadolu Fayı: Saroz Körfezinden (Çanakkale) başlayan ve Erzincan’a kadar uzanan 1500 km uzunluktaki aktif fay hatalarından biridir. Merkez üssü Gölcük olan 1999 yılında 7.4 büyüklüğündeki deprem de Kuzey Anadolu Fay Hattının kırılmasıyla oluşmuştur. Bundan dolayı en aktif ve tehlikeli olan fay hattı olduğu kabul edilmektedir.

3- Doğu Anadolu Fay Hattı: Hatay’da başlayan ve Bingöl’e kadar uzanan fay hattı Karlıova’da Kuzey Anadolu Fay Hattıyla buluşur. Kahramanmaraş, Adıyaman, Malatya, Elazığ üzerinden geçen fay hattı Bingöl’e kadar uzanmaktadır.

TÜRKİYE’DE 1. DERECE RİSK BÖLGESİNDE BULUNAN ŞEHİRLER

– İstanbul
– Amasya
– Aydın
– Adıyaman
– Batman
– Sakarya
– Tunceli
– Osmaniye
– Hakkari
– Muğla
– İzmir
– Manisa
– Yalova
– Düzce
– Çanakkale
– Burdur
– Balıkesir
– Erzincan
– Hatay
– Bolu
– Tokat
– Muş
– Siirt
– Isparta
– Van
– Denizli
– Bursa


Sosyal Medya'da Paylaş
Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER