h
61Medya Trabzon Haberleri Trabzondan Haberler Trabzonspor Haberleri
Kamil ÇAKIR

MEDENİYETİMİZİN MİMARLARI

Bu biyografi 01 Haziran 2019 - 17:30 'de eklendi ve kez görüntülendi.
MEDENİYETİMİZİN MİMARLARI
Görüşünü Belirt
Beğendim Bayıldım Sevdim İnanılmaz Üzüldim Berbat

Hz. Âdem ile başlayan medeniyet yolculuğumuz kıyamete kadar devam edecektir. Bu medeniyet yolculuğunda tarihte iz bırakmış peygamberlerden âlimlere, fatihlerden komutanlara, askerlerden kadınlara, şehitlerden gazilere, sporculardan musikişinaslara, mimarlardan şairlere binlerce güzel insanımız gelip geçmiştir. Dünyanın hayranlıkla seyrettiği bu güzel insanları tanımak ve geleceği inşa etmek için onların mirasından güç almak gerekir. Bizim için harika örneklerle dolu olan tarihimiz, geleceği kurgulamak için bize çok önemli fırsatlar sunmaktadır.

Hikmet ve sultanlıkta Hz. İdris’i, dürüstlükte Hz. Yusuf’u, sabırda Hz. Eyyûb’u, yöneticilikte Hz. Davud’u, merhamette Hz. Muhammed’i örnek almalıyız.

Kadınlarımızın rehberi, beşeriyetin anası ve ilk kadın Hz. Havva, hatırına kupkuru çölün zemzemle abat olduğu Hz. Hâcer, muhteşem bir ruh haline örnek Züleyha, muvahhid bir kadın Hz. Asiye, Allah’ın iffetini Müslüman kadınlara örnek gösterdiği Hz. Meryem, asalet ve faziletlerle süslü Hz. Âmine ve Hz. Hatice olmalıdır.

Arkadaşlıkta örneğimiz “es-sıddîk” lakaplı Hz. Ebûbekir, ikinci büyük halîfe Hz. Ömer, meleklerin bile hayâ ettiği halîfe şehit Hz. Osman, Allah’ın arslanı şehit Hz. Ali, malını ve mülkünü Allah için verecek kadar cömert Hz. Hasan, tarihin en büyük şehidi Hz. Hüseyin, yeryüzünde yürür şehit gibi gezen büyük sahâbî Talha b. Ubeydullah, cömert bir sahâbî Zübeyr b. Avvam, Abdurrahman b. Afv, Resûlullah’ın okçusu Sa’d b. Ebi Vakkas, Said b. Zeyd olmalı.

Topluma ve o toplumu yönetenlere rehber olmak isteyenlerin rehberi, Peygamber müjdesine yürüyen güzel insan Ebû Eyyûb el-Ensarî, öğütleri, kuşaktan kuşağa hızla yayılmış Hoca Ahmet Yesevi, Ahilik Teşkilatı’nın kurucusu Ahi Evran, Hüccetü’l-İslâm olarak tanınan İmam-ı Gazâlî, adalet ve hoşgörünün mimarı Şeyh Edebalidir.

Komutan olacakların örneği Seyfullah (Allah’ın Kılıcı) lakabıyla anılan Halit b. Velid, Resûlullah’ın sevgilisi lakabıyla meşhur bir komutan Usame b. Zeyd, ilk şehit çocuğu Ammar b. Yasir, Meḥmed-i Sânî veya bilinen ismiyle Fatih Sultan Mehmet, büyük komutan Yıldırım Beyazıt, cihan hükümdarı, Arap ve Acem sultanı Yavuz Sultan Selim olmalıdır.

Hayır ve hasenatta örneklerimiz; yaptırdığı eserlerle gönüllerde taht kuran Nilüfer Hatun, hayırsever bir valide sultan Gülbahar Hatun, İslam adet ve terbiyesi ile yetişen Hurrem Haseki Sultan, zekası, güzelliği ve terbiyesi sebebiyle takdir edilen Nurbânû Valide Sultan olmalı.

Vatan için canını ve malını feda etmede örneklerimiz, Kırım Savaşı’na katılan, Kürtçe adıyla Fataraş veya Fata Reş olan Kara Fatma, Osmanlı-Rus muharebeleri kahramanı Kara Fatma, Çukurovalı Kara Fatma, Gaziantepli Yirik Fatma, Tarsuslu Kara Fatma, 15 Temmuz’da, şehadet şerbetini içerek kucak kucağa tertemiz vatan toprağına uzanan iki güzel insan, baba ile oğul Erol Olçok ve oğlu Abdullah Tayyip Olçoktur.

İlimde yüzlerce örneğimiz mevcuttur. 120’yi aşkın eser bırakan Biruni, gezegenlerin ölçüleri hakkında ilk defa çalışma yapan el-Fergani, çalışmalarıyla birçok Batı ve Yahudi bilim adamına öncü olmuş Bitruci, yerin yuvarlak olduğu görüşünü ilk defa ortaya atan Ebu Hanife ve modern otomatları icat eden el-Cezeri bunlardan sadece bir kaçıdır.

Kur’an-ı anlamada Abdullah b. Abbâs, Fahreddin Râzî, Nesefî, Seyyid Kutub ve Elmalılı Hamdi Yazır, Hz. Peygamberi anlamada Ahmed b. Muhammed b. Hanbel, Nevevî, Enes b. Mâlik, Tirmizî ve Ebû Dâvûd, sporda Hz. Hamza, Gazanfer Bilge, Yaşar Doğu, Hamza Yerlikaya, Koca Yusuf ve “Tozkoparan lakaplı Osmanlı sporcusu İskender, musikide Hacı Mehmet Arif Bey, Osman Dede, Tanbûrî Ali Efendi ve Ahmet Hakkı Türabi gençliğin ve geleceğin örneği olmalıdır.

Gelecekteki mimarlarımıza tarihten örnek Atik Sinan, Mimar Hayreddin ve Mimar Sinan’dır. Hattat olmayı düşünenlere Hafız Osman, tezhip sanatıyla ilgilenmek isteyenlere ise en güzel örnek Ali Üsküdarî’dir. Şiirle ilgilenecekler Yusuf Nabi’yi, Baki’yi, Fuzuli’yi, Dadaloğlu’nu, Karacaoğlan’ı ve Yunus Emre’yi bilmelidir.

Böyle muhteşem bir tarihe sahip olan bizlerin yapacağı tek şey geçmişi bilmek ve onun üzerine geleceği inşa etmektir. Bu muhteşem medeniyetin mimarları her alanda bir kaçını saydığımız güzel insanlar, geleceğin mimarları da onları örnek alıp izleri peşinden gidenler olacaktır.

Bu medeniyet yolunda yürümeye devam edeceklere selam olsun!

Görüşünü Belirt
Beğendim Bayıldım Sevdim İnanılmaz Üzüldim Berbat
Etiketler :
DİĞER BİYOGRAFİLER