SON DAKİKA

61Medya Trabzon Haberleri Trabzondan Haberler Trabzonspor Haberleri

Mardin’e gelen turist sayısı yüzde 93 arttı

Mardin’e gelen turist sayısı yüzde 93 arttı
Bu haber 02 Haziran 2017 - 21:26 'de eklendi ve 457 views kez görüntülendi.

Farklı din, dil ve kültür mensuplarının bir arada yaşadığı hoşgörünün sembol kenti Mardin, sağlanan huzurla turistlerin gözde kenti olma yolunda hızla ilerliyor.

Dantel gibi işlenen taşların her mevsim ayrı renge dönüşmesiyle ziyaretçilerine adeta tarihe yolculuk yaptıran Mardin, sağlanan huzurun ardından turizmden payını yeniden alıyor.

Geçen yıl terör örgüt PKK tarafından bölge genelinde gerçekleştirilen saldırılar nedeniyle ziyaretçilerin gelmekte imtina ettiği Mardin, güvenlik güçlerince gerçekleştirilen operasyonlar sayesinde sağlanan huzurla eski günlerine döndü.

Farklı din, dil ve kültür mensuplarının bir arada yaşadığı hoşgörünün sembol kenti Mardin’e yılın ilk 4 ayında gelen turist sayısında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 93 artış oldu. Ziyaretçilerin özellikle tatil günlerini tercih etmesi dolayısıyla hafta sonları otellerde yer bulma sıkıntısı yaşanıyor.

Vali Mustafa Yaman,  ilde sağlanan huzur ortamıyla turizm sezonuna iyi bir başlangıç yapıldığını söyledi.

“Turist sayısında yüzde 93 artış var”

Yaklaşık 45 gündür kent genelindeki otellerin doluluk oranının hafta sonları yüzde 100’e ulaştığını aktaran Yaman, “Bu yılın ilk 4 ayında geçen yılın aynı dönemine göre turist sayısında yüzde 93 artış var.” dedi.

Bu artışın turizm işletmecilerin yüzünü güldürdüğünü vurgulayan Yaman, şöyle devam etti:

“Hafta sonları yoğunluktan sokaklarda yürüyecek yer yok. Bu yoğunluk artarak inşallah devam edecek. Hükumetimizin çabasıyla bölgemizin huzura kavuşması, yurt dışında ve Türkiye’nin farklı illerindeki vatandaşlarımızın da dikkatini çekiyor. 2 hafta önce Midyat ilçemizde bir otelin açılışı gerçekleştirdik. Kapanan tesislerden açılan tesislere doğru bir hareketlilik başladı. İnşallah bu devam edecek.”

“Mardin’de hafta sonlarında yer bulmak çok zor”

Mardin Turizm ve Otelciler Derneği (MARTOD) Başkanı Özgür Azad Gürgör, Mardin’de 6 bin 500 yataklı 44 otel bulunduğunu işaret etti. Midyat’ta 15 gün önce bir otelin açılışının yapıldığını, 2 hafta içerisinde de bir otelin daha hizmete gireceğini aktaran Gürgör, turizm hareketliliğinden büyük memnuniyet duyduklarını belirtti.

Sağlanan huzur ortamında Büyükşehir Belediyesi ve Mardin Valiliğinin gerçekleştirdiği organizasyonların da büyük katkısının olduğunu ifade eden Gürgör, “Mardin turizmde eski günlerine dönmeye başladı. Mardin’de hafta sonlarında otellerde yer bulmak çok zor.” dedi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA