‘Ver parayı al tezi’ artık disiplin suçu « 61Medya | Trabzon Haberleri, Trabzon'dan Haberler

27 Mart 2023 - 07:36

‘Ver parayı al tezi’ artık disiplin suçu

‘Ver parayı al tezi’ artık disiplin suçu
Son Güncelleme :

25 Ocak 2023 - 3:14

Teklifle, yükseköğretimdeki disiplin süreçlerine ilişkin kritik değişiklikler öngörüldü. Parayla tez yazdırmak artık disiplin suçları kapsamına alınırken, cezası ise bir yarıyıl uzaklaştırma oldu.

class=”medyanet-inline-adv”>

Teklif ile yükseköğretimde “uyarma cezası” tarihe karışırken, “kınama” ve “uzaklaştırma” cezalarının kapsamı yeniden düzenlendi. Buna göre can dostlara yönelik eziyet, işkence disiplin suçları arasına alınırken, yaptırımı 2 yarıyıl yükseköğretim kurumundan uzaklaştırma olarak belirlendi.

Soruşturma süreci

Sektör haline gelen parayla tez yazdırmak da artık disiplin suçu kapsamında olacak. Buna göre, seminer, tez ve yayınlarında intihal yapanların yanı sıra, bunları anket uygulaması, veri toplama gibi akademik değerlendirme içermeyen katkılar hariç olmak üzere, kişisel emeği ve akademik birikimi dışında kısmen ya da tamamen başkalarına yazdıranlara da bir yarıyıl uzaklaştırma cezası verilecek.

Teklifle üniversitelerde her birimde farklı işleyen disiplin süreçlerinde de öğrenci lehine bir dizi değişiklik öngörüldü.

class=”medyanet-inline-adv”>

Bu çerçevede disiplin dosyasında karar verici kişi ve kurulların, soruşturmacının önerdiği cezanın üzerinde bir yaptırım uygulamasının yolu kapatılırken, soruşturmanın tamamlanması gereken süre 15 günden 30 güne çıkarıldı. Soruşturmanın tamamlanması için verilebilecek ek süre ise 90 gün olarak belirlendi.

Ceza alan kişinin itiraz yolu da doğrudan üniversite yönetim kuruluna bağlanırken, öğrenciye bu yola başvurmadan dosyayı idari yargıya götürme hakkı da tanındı. Teklif ile yükseköğretimin her birimindeki ceza kriterleri ve disiplin yetkilerinin aynı olması da hedefleniyor.

Suç ve cezalarda önemli değişiklikler

Yürürlükteki yönetmeliğe kıyasla teklifle disiplin suç ve cezaları açısından getirilen bazı önemli değişiklikler ise şöyle:

Kınama cezası kapsamına, idarece belirlenen alanlar dışında sigara, tütün ve tütün ürünleri ile elektronik sigara kullanılması alındı.

Personel ve öğrenci tehdidinde uygulanan bir yarıyıl uzaklaştırma yaptırımı, bir haftadan bir aya kadar uzaklaştırma şeklinde düzenlendi.

Kurumdan çıkarma cezası başlığının altında yer alan “örgüte üye olmamakla birlikte yardımda bulunma” başlığından, suçun mahkeme kararı ile kesinleşmesi şartı kaldırıldı.

class=”medyanet-inline-adv”>

İntihal yapmanın yanı sıra anket ve veri toplama dışındaki her türlü akademik çalışmasını başkalarına yaptırma durumunda da (daha önce bu vakalara yalnızca adli soruşturma yapılıyordu) bir yarıyıl uzaklaştırma cezası uygulanması getirildi.

Kurumdan bir yarıyıl uzaklaştırma suçlarına, sahipsiz ve güçten düşmüş hayvanların öldürülmesi ile veteriner tarafından yapılmayan, acı verici her türlü kısırlaştırma işlemi; iki yarıyıl çıkarma cezası uygulanan suçlar kapsamına da hayvana karşı işlenen bakım ve korumanın ihmali ile ilgili suçlar eklendi.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.