SİRETİMİZ / SURETİMİZ « 61Medya | Trabzon Haberleri, Trabzon'dan Haberler

20 Mart 2023 - 18:03

Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ne karşı açıktan giriştiği ilk operasyon olarak tanımlanan ve MİT Başkanı Hakan Fidan’ın da aralarında bulunduğu bazı kamu görevlilerinin ifadeye çağrıldığı 7 Şubat 2012’deki MİT kumpasının üzerinden 9 yıl geçti. O günden sonra ihanetler, kumpaslar, geziler, darbeler hiç bitmedi. Bu kadim millet hepsinin üstesinden gelmesini bildi.

Kamil ÇAKIR

SİRETİMİZ / SURETİMİZ

SİRETİMİZ / SURETİMİZ
Son Güncelleme :

09 Haziran 2021 - 12:03

Allah (cc) insanı en güzel surette yaratmıştır. Fiziki olarak mükemmel yarattığı insanı verdiği ruhla bütünleştirmiş, gönderdiği elçileri ve ayetleriyle hayatını düzenleyerek onu ruhen olgunlaşacağı bir yola sevk etmiştir.

Hz. Muhammed’in en önemli görevi haktan uzaklaşmış bir toplumu doğru yola yönlendirmek, o toplumu oluşturan insanı yeniden Allah’ın ahlâkı ile inşa etmekti. Dünyanın emrine verildiği insan eğer iyi olursa dünya da iyi olur, ama eğer kötü olursa dünya yaşanmaz hale gelir. Allah Kur’an-ı Kerim’deki insanın kişiliğini, ahlakını ve karakterini oluşturacak tavsiyeleri yirmi üç yıllık zaman dilimi içerisinde Hz. Peygamber vasıtası ile insanlara bildirmiş, uygulamasını da yine onunla insanlara göstermiştir.

Mümin: Allah’a, ahiret gününe, meleklere, kitaba ve peygamberlere iman eden; sevdiği maldan yakınlara, yetimlere, yoksullara, yolda kalmışlara, yardım isteyenlere ve özgürlüğünü kaybetmiş olanlara harcayan; namazı kılıp zekâtı veren, sözlerini tutan, darlıkta, hastalıkta ve savaş zamanında sabreden kişidir. Bilerek hakkı bâtıl ile karıştırmaz ve hakkı gizlemez. Bütün peygamberlere, Allah tarafından gönderilenlere inanır. Onlar arasında ayırım yapmaz. Yeryüzünde bulunan maddelerin helâl ve temiz olanlarından yer, şeytanın peşinden gitmez, onu apaçık düşman beller.

Mümin: İyiliği emreder, kötülükten meneder ve hayırlarda yarışır. Allah’ın mağfiretine mazhar olmak ve takva sahipleri için hazırlanmış olup gökler ve yer kadar geniş olan cennete girmek için yarışır. Bollukta da darlıkta da Allah yolunda harcar, öfkesini yener, insanları affeder. Allah’ın ayetlerini az bir pahaya değişmez. Yetimlere mallarını verir, temizi pis olanla değişmez, onların mallarını kendi mallarına katarak yemez. İnananlara ‘Sen mümin değilsin’ demez.

Mümin: Yalnızca Allah’a dayanıp güvenir, sadece Allah’a kulluk eder. Anne babasına iyi davranır, onlara ‘öf!’ bile demez, onları azarlamaz, ikisine de gönül alıcı güzel sözler söyler. Zandan sakınır, gizlilikleri ve kusurları araştırmaz, başkasının gıybetini yapmaz, Allah’a itaatsizlikten de sakınır.

Mümin: Allah’ın adı anıldığında yüreği titrer, kendisine Allah’ın ayetleri okunduğunda imanı artar ve yalnızca Rabbine güvenir. Allah yolunda malıyla ve canıyla cihat eder. Onun Allah katındaki mertebesi pek büyüktür. Muradına erecek kişi de odur.

Mümin: İnkârcılara karşı oldukça çetin ve kararlı, kâfirlere karşı sert, müminler arasında ise merhametlidir. Allah’ın lütuf ve rızasına talip olarak hep rükûda ve secdede görünür. Secdenin izleri simasına oturmuştur. Yapmayacağı şeyleri söylemez.

Mümin: Allah’ın gözetimi altında olduğunu bilir. Kimseye zarar vermez ve kimseyi ayıplamaz. Başkasının sıkıntıya düşmesini istemediği gibi hiç kimseye de kötülük düşünmez. Herkese faydalı olmaya çalışır. Lüzumsuz iş ve sözden uzak durur. Eline, beline ve diline sahip olur. Öfkesine yenilmez ve her fırsatta hayır-hasenat yapar. Dünyaya ihtirasla sarılmaz.

Mümin: belalara dayanıklı, güç ve metanet sahibi, seven ve sevilen ama sevgide ve nefrette ölçülü, dürüst ve hayâ sahibidir. Her fırsatta Allah’a yaklaşmanın yolunu arar. İnsanın değil Allah’ın rızasını gözetir. Şüpheli şeylerden uzak durur ve korku ile ümit arasında yaşar. Herkesin acısını yüreğinde hisseder. Feraset sahibidir ve her işe sağdan başladığı gibi her işte de güzellik arar. Açıktan günah işlemez ve şahsiyetini koruduğu gibi başkalarının da şerefini korur. Gönlü zengin ve uyanıktır.

Mümin: şeytanın hasleti olan riyadan uzak durur. Başkalarının dertleriyle hemdert olur. Kendi malı gibi kamu malını da korur. İnsan ilişkilerinde naziktir. Eş, dost ve akrabaları ile hediyeleşir. Yumuşak huylu ve merhametlidir. Büyüklere saygı, küçüklere sevgi ve merhamet gösterir. Zor da olsa her yerde hakkı söyler. Kötülüğe kötülükle değil iyilikle mukabele eder.

Mümin sağlam kişiliklidir. Kimseye husumet beslemez. Vefalıdır. Özü sözü birdir ve kimseye lanet okumaz. İnsanlarla çekişmez ve kıskançlık etmez. İnsanların namus ve haysiyetlerine dil uzatmaz.

Mümin sadece Rabbine tevekkül eder.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.